Realizovan projekat „Dijaspora za razvoj“ u Sapni

Tokom ove sedmice u Sapni je realizovan projekat „Dijaspora za razvoj“ u okviru kojeg je upriličena posjeta nekolicini institucija na području naše općine a u općinskoj sali za sjednice održana je i radionica pod nazivom „Dizajn života“ posvećena ženama.
Projekat „Dijaspora za razvoj“ D4D implementira se uz pomoć Ministarstva za ljudska prava i izbojeglice BiH i Vlade Švicarske u partnerstvu sa UNDP-om, IOM-om i Općinom Sapna.
Cilj aktivnosti je podsticanje i edukacija žena za rad na rukovodećim mjestima i u politici te sticanje samopouzdanja, dizajniranje porodičnog i profesionalnog života žena kao i kumunikacijskih vještina, istakla je moderator projekta Željka Šećerbegović.

Sapna domaćin Kantonalnog prvenstva u odbojci za osnovne škole

U organizaciji JU Osnovna škola „Sapna“ i Sportskog saveza Tuzlanskog kantona, danas se na području općine Sapna održava Kantonalno prvenstvo u odbojci za osnovne škole u muškoj i ženskoj kategoriji.
Dječaci svoje utakmice igraju u sportskoj dvorani u Sapni a djevojčice se takmiče u fiskulturnoj sali područne škole u Vitinici.
Dobrodošlicu svim ekipama ispred domaćina poželio je pomoćnik direktora JU OŠ „Sapna“ Nijaz Hasanović a kao pokrovitelj ovog takmičenja prisutnima se obratio te zaželio puno sportske sreće i uspjeha načelnik općine Sapna Zudin Mahmutović.
Puno uspjeha mladim takmičarima poželjela je i kantonalna ministrica za kulturu, sport i mlade Slavena Vojinović koja je ovo takmičenje proglasila otvorenim.
Na današnjem takmičenju učešće je uzelo 9 ekipa u muškoj kategoriji i 7 ekipa u ženskoj kategoriji a pobjednici će predstvaljati naš kanton na federalnom takmičenju.

Potpisani ugovori o sufinansiranju sportskih klubova u 2019. godini

U kabinetu općinskog načelnika obavljeno je potpisivanje Ugovora za sufinansiranje projekata sportskih klubova prispjelih po Javnom pozivu za 2019. godinu.
Odlukom općinskog načelnika a na prijedlog komisije, za projekte sportskih klubova, odobrena su sredstva u ukupnom iznosu od 14.500,00 KM a ista su raspodijeljena za sufinansiranje projekta Fudbalskog kluba „Sapna“ iz Sapne u iznosu od 8.000,00 KM, Odbojkaškog kluba invalida „Drina“ Sapna u iznosu od 5.000,00 KM i Karate kluba „Bosna“ Kalesija u iznosu od 1.500,00 KM.

Potpisani ugovori za poslove predškolskog odgoja i obrazovanja

U skladu sa članom 3. Memoranduma o saradnji za realizaciju projekta „Obrazovanje po mjeri djeteta - BiH na putu ka EU“ i nadležnostima u oblasti predškolskog odgoja i obrazovanja, načelnik općine Sapna Zudin Mahmutović, potpisao je ugovore o privremenim i povremenim poslovima sa pet profesora razredne nastave, za odgajatelje djece koja su u godini prije polaska u školu.
Program predškolskog odgoja i obrazovanja će trajati ukupno 150 sati, počev od 01. aprila do 15. juna 2019. godine.
Za predškolski odgoj i obrazovanje u Centralnoj školi, te u područnim školama u Nezuku, Međeđi, Sapni i Vitinici upisano je ukupno 71 učenik.

Obilježen Dan MZ Sapna

U Sapni je danas prigodnim kulturno-sportskim i vjeraskim programom obilježan dan otpora ove mjesne zajednice koji se ujedno obilježava i kao Dan Mjesne zajednice Sapna.
U okviru programa obilježavanja upriličena je priredba učenika područne škole u Sapni, malonogometni turnir za mlađe uzraste, a učenjem tevhida, obilaskom mezarja i polaganjem cvijeća na šehidska spomen obilježja, sapnjaci su se prisjetili svojih šehida i dešavanja od prije 27. godina, kada je 05. aprila 1992. Godine pala prva žrtva srpsko-crnogorske agresije na ovim prostorima.
5. aprila 1992. godine zaustavljena je kolona vozila JNA iz kojih se pucalo automatskim naoružanjem po sapanjskim kućama. Došlo je do oružanog obračuna pripadnika JNA i pripadnika teritorijalne odbrane BiH u kojem je smrtno stradao sapnjak Mahmut Memić a također stradao je i jedan od oficira JNA, dok je nekoliko rezervista i redovnih pripadnika JNA zarobljeno.
U okviru današnjeg programa, pored posjete šehidskom spomen obilježju poginulim sapnjacima, izvršen je obilazak i polaganje cvijeća na spomen obilježje poginulim i umrlim pripadnicima specijalne jedinice Armije RBiH pod nazivom „Kobre“, koje je izgrađeno prošle godine na prostoru MZ Sapna.