Opcina Sapna se nalazi na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine. Administrativno pripada Tuzlanskom kantonu i Federaciji Bosne i Hercegovine. Površina opcine je 118 km², a dužina granice je oko 59 km. Opcina Sapna se administrativno granici sa opcinama Zvornik i Lopare u RS i Kalesijom i Teocakom u
Federaciji Bosne i Hercegovine. Obuhvata istocne obronke planine Majevice i gornji tok rijeke Sapne sa njenim pritokama Rožanjkom i Munjacom. Centralni dio opcine je smješten uz rijeku Sapnu i regionalni put Zvornik - Priboj na nadmorskoj visini od 147 m, a ostala naselja u odnosu na centralni dio pružaju se ka sjeveru i jugozapadu.Reljef opcine je tipicno brdsko-planinski sa rijetkim ravnicarskim predjelima, a kompletno podrucje ima karakteristike nagnutosti terena ka istoku i dijelom prema sjeverozapadu. Veci dio teritorije (51,32 %) je pod listopadnim šumama.

Na cijelom podrucju opcine Sapna vlada umjereno-kontinentalna klima sa jasno izražena cetiri godišnja doba. Prosjecna godišnja temperatura je oko 10° C, maksimalna do 40° C, a minimalna od

- 15 do - 20° C. Godišnja kolicina padavina iznosi 964 mm, a najveca kolicina se bilježi u periodu april - maj. U ovoj oblasti dominiraju vjetrovi iz pravca sjeverozapada.

Najznacajnije vodene površine na podrucju opcine Sapna su rijeka Sapna sa pritokama Munjacom i Rožanjkom i dio jezera Sniježnica koje se nalazi na sjeverozapadnom dijelu opcine.

Podrucje Opcine Sapna obuhvata mjesne zajednice i nasljena mjesta i to: Baljkovica (Muhamedbegovici i Tijanici); Donji Zaseok (Zecovi, Vrla Strana i Biberovici); Goduš (Goduš i Plan); Kobilici (Kobilici i Kosa); Kovacevici (Kovacevici i Gavrici); Kraljevici (Kraljevici i Svrake); Mededa (Grabovice, Durakovici, Dekici, Bešici i Novo Naselje); Nezuk (Nezuk, Gornji Nezuk i Nezuk Debeljak); Rastošnica (Laze, Caklovica, Cairi, Obršine, Vasiljevici, Gornji Zavid, Donji Zavid, Brzak i Lipak); Sapna (Sapna i Gaj); Skakovica (Rijecani, Maura, Gradina, Vukmiri, Romani, Sarici, Skakovica, Sandici, Tomici, Prelovina i Rožanj); Vitinica (Ramici, Andelici, Selimovici, Mahmutovici, Krstac, Han, Marnici, Rizvanovici, Brdaci, Džakic, Fatici i Kolonija); Zaseok i Žuje-Šarci (Žuje i Šarci).