Sapna je kao općina počela egzistirati 18. marta 1998. godine kada se na osnovu Odluke Federalnog parlamenta po prvi put sastalo Općinsko vijeće. Tim povodom u Sapni će prigodnim sadržajima biti obilježen Dan općine.

Program obilježavanja će trajati tri dana, a počet će u srijedu 15. marta, prijemom delegacija boračkih i drugih udruženja, javnih ustanova i mjesnih zajednica.

Za četvrtak 16. marta je planirano održavanje turnira u odbojci sa početkom u 10,00 sati, te turnira u šahu u prostorijama Osnovne škole Sapna sa početkom u 11,00 sati.
Prva samostalna izložba likovnih radova mlade sapanjske autorice Maide Hasanović, biće upriličena u općinskoj sali za sjednice sa početkom u 14,00 sati, a odmah potom i druženje uz sevdalinku.

U petak, 17. marta od 10,00 sati, biće upriličen obilazak svih spomen obilježja na području općine Sapna, a za 13,30 sati je planirana i Svečana sjednica Općinskog vijeća.