U okviru implementacije zajedničkog projekta Centra civilnih inicijativa (CCI) i Općine Sapna, danas i sutra u sali za sjednice Općinskog vijeća Sapna, održava se specijalistička obuka za zaštitu i spašavanje.
Obuku vrše predstavnici UG Sistematsko podučavanje adekvatnog spašavanja „Spas“ Srebrenik, a istoj prisustvuju pripadnici Štaba civilne zaštite općine Sapna, mjesnih zajednica i institucija sa prostora općine Sapna, raspoređeni u jedinicu za opće namjene.
Prethodno je za potrebe Službe civilne zaštite izvršena nabavka opreme za zaštitu i spašavanje čija je vrijednost 18.166,00 KM.
Navedeni projekti, kao i tri infrastrukturalna projekta koji će biti realizovani u narednom periodu na prostoru općine Sapna, finansiraju se sredstvima Centra civilnih inicijativa (CCI/EU) u iznosu od 80%, te iz Budžeta općine Sapna u iznosu od 20% od ukupne vrijednosti.